Boys' and Girls' Cross Country Championships

2019 CHAMPIONSHIPS:  Wednesday, October 9, 2019, Westmoreland County Community College

For results, click this link PennTrackXC

For results and photos, click on this link:  WesternPAsports (Click on the "Read the Full Post" link and scroll down for links to race results by Gingerbread Man Running Co.) 

Girls Varsity

Place    Name                                       Team                         Time

  1          Corinn Brewer              Greensburg Central         18:54.1

  2          Rachel Harter               Greater Latrobe                20:00.3

  3          Lily Schmadel               Hempfield Area                 20:12.2

  4          Jamie Tanto                   Greensburg Salem            20:14.7

  5          Lexie Planinsek            Greater Latrobe                20:15.3

  6          Natalie DiCriscio          Greensburg Salem            20:18.3

  7          Kendra Winkleblech   Hempfield Area                  20:34.7

  8          Lizeth Sesmas               Kiski Area                            20:39.8

  9          Katelyn Plassio             Norwin                                 20:42.3

10          Chloe Bonson                Penn Trafford                     20:43.5

11          Marie Scarpa                 Greensburg Salem            20:46.0

12          Mia Tarantini                 Franklin Regional             20:53.9

13          Gia DeRiso                      Hempfield Area                 20:59.3

14          Lily Murphy                    Hempfield Area                 20:59.6

15          Josette Plazio                 Kiski Area                            21:01.3

 

Boys Varsity

Place    Name                                       Team                             Time

  1          Jacob Tarosky                Norwin                                 16:15.5

  2          Noah Calisti                   Greensburg Salem            16:42.1

  3          Dominic Spatolisano   Norwin                                 16:44.2

  4          Justin Carlson                Greater Latrobe                16:44.3

  5          Joseph Hill                      Greater Latrobe                16:49.5

  6          Jake Folaron                   Kiski Area                            16:58.7

  7          Matt Dongiavanni        Kiski Area                            16:59.2

  8          Trevor Verkleeren        Hempfield Area                 17:07.7

  9          Patrick Driscoll             Penn Trafford                     17:13.4

10          Antonio Giordano        Kiski Area                            17:18.1

11          John Dodaro                  Norwin                                 17:19.3

12          Luke Weyandt               Norwin                                 17:27.3

13          Quintin Gatons             Greensburg Salem            17:28.2

14          Dante Frescura             Greater Latrobe                17:32.0

15          Levi Gebadlo                  Yough                                   17:32.2

 

Girls Varsity Team Results (Top Five Times)

Class - 1 AAA

 

  1     Hempfield Area            38

  2     Kiski Area                       63

  3     Greater Latrobe            80

  4     Norwin                            96

  5     Penn Trafford              119

  6     Franklin Regional       124

 

Girls Varsity

Class - 2 AA/A

 

  1     Greensburg Salem       21

  2     Greensburg Central     72

  3     Yough                               83

  4     Southmoreland             84

  5     Ligonier Valley             103

  6     Derry Area                     ***

 

Boys Varsity Team Results (Top Five Times)

Class - 1 AAA

 

  1     Norwin                          37

  2     Kiski Area                     58

  3     Greater Latrobe         59

  4     Hempfield Area        104

  5     Franklin Regional     106

  6     Penn Trafford            160

  7     Kiski Prep                   189

 

Class - 2 AA/A

 

  1     Greensburg Salem     18

  2     Yough                            69

  3     Derry Area                   80

  4     Ligonier Valley            84

  5     Greensburg Central 103

  6     Southmoreland         ***

2018 CHAMPIONSHIPS:  Thursday, October 11, 2018, Westmoreland County Community College

For results, click this link PennTrackXC

For results and photos, click on this link:  WesternPAsports (Click on the "Read the Full Post" link and scroll down for links to race results by Gingerbread Man Running Co.) 

        GIRLS CHAMPIONSHIPS

               AAA Team Champions:  Norwin

               AA Team Champions:  Greensburg Salem

               Individual Champion:  Corinn Brewer, Greensburg Central

        BOYS CHAMPIONSHIPS

               AAA Team Champions:  Norwin

               AA Team Champions:  Greensburg Salem

               Individual Champion:   Cameron Binda, Greensburg Salem

2017 CHAMPIONSHIPS:  Thursday, October 12, 2017, Westmoreland County Community College 

For complete results, see PennTrackXC (pa.milesplit.com).

GIRLS CHAMPIONSHIPS

AAA Team Champions:  Greater Latrobe

AA Team Champions:  Greensburg Salem 

Individual Champion:   Maria Cawoski, Greater Latrobe

 

BOYS CHAMPIONSHIPS

AAA Team Champions:  Norwin

AA Team Champions:  Greensburg Salem

Individual Champion:  Cameron Binda, Greensburg Salem

 



2016 CHAMPIONSHIPS:  Thursday, October 13, 2016, Westmoreland County CommunityCollege

For complete results,  see PennTrackXC (pa.milesplit.com).

 

GIRLS CHAMPIONSHIPS:

Team Champions:  Greater Latrobe

Individual Champion:  Maria Cawoski, Greater Latrobe

BOYS CHAMPIONSHIPS:

Team Champions:  Greensburg Salem

Individual Champion:  Mark Provenzo, Frankllin Regional 



2015 CHAMPIONSHIPS:   October 15, 2015, Westmoreland County Community College

For complete results,  see PennTrackXC (pa.milesplit.com).